fbpx
, Coworking, Inspiration

Business, innovation & motivation diskusia

8. februára 2017 sa v prvom oravskom co-workingovom centre NOWORK.SK v Námestove uskutočnila prednáška, ktorá spojila 52 zahraničných a domácich študentov so slovenskými startupistami, ktorí sa po rokoch života v zahraničí vrátili naspäť domov, na Slovensko.

V rámci medzinárodného projektu Erazmus sa na Súkromnej Spojenej škole na Slanici stretli študenti z Portugalska, Nemecka, Anglicka a Francúzska, aby si vymenili vedomosti a informácie z oblasti služieb, gastronómie, cestovného ruchu i podnikania. “Cieľom spolupráce je motivovať mladých ľudí, aby boli lepšie pripravení pre život v praxi, aj v rámci európskeho trhu,” hovorí Mária Košútová, učiteľka na Slanici. “V tomto projekte ide o týždenný výmenný program pre študentov od 16 do 20 rokov,” doplnila.

Francúzsky učiteľ David Le Peilett hovorí o Slovensku s nadšením. “Slovensko má veľký potenciál a veci sa hýbu dopredu veľmi rýchlo. Bol som tu v roku 2014 a vidím mnoho zmien, hlavne čo sa týka výstavby, motivácie ľudí a komunikácie v cudzích jazykoch. Pre mnohých týchto študentov je to vôbec prvý zahraničný pobyt, prvé stretnutie s anglickým jazykom v reálnom prostredí. Keď študenti navštívia zahraničie, rozšíri to ich obzory, uvedomia si svoj potenciál a nadobudnú viac dôvery v seba”, hovorí David

 

Pozorná audiencia plná mladých ľudí

Skúsenosti zo zahraničia chcú zúžitkovať doma
Študenti absolvovali počas stáže kultúrny a turistický program. Za zmienku určite stojí aj prednáška v anglickom jazyku, ktorá niesla názov – Businnes, Innovation and Motivation, ktorú viedli štyria šikovní Slováci. Cieľom tohto stretnutia bolo motivovať mladých, aby sa nebáli snívať, zreálniť svoje myšlienky, začali podnikať a pritom sa držali nohami na zemi.

Začnite inovovať seba
V úvode sa predstavil Marek Kapičák, ktorý je zároveň aj prevádzkovateľom NOWORK.SK. Porozprával o svojom živote, ale i o tom, ako podnikal v Írsku a časť z tohto podnikania si priniesol aj na Slovensko. V desiatich bodoch zhrnul a odporučil, čoho sa držať, ak by sa študenti rozhodli dať na podnikateľskú, či startupovú dráhu.

Marek Blizco, dlhoročný zamestnanec spoločnosti Google, hovoril o technológiách, ktoré rastú exponenciálne. “Inovácie nie sú iba o technológiách, ale aj o myslení, vzdelávaní a adaptabilite na zmeny. Ako mladí vyrastáte s novými technológiami, ale ich samotné používanie nie je inovácia. Snažte sa pochopiť širší obraz a majte nadhľad. Otázka je, čo tu bude o 5-10 rokov a ako sa zmeníme my. Ak sa začneme zamýšľať v tejto perspektíve, vtedy začíname inovovať, radil Marek Blizco.

Na otázku, čo by rád odkázal Pavel dnešnej mladej generácií, hovorí: “V dnešnej dobe čoraz menej mladých ľudí o niečom sníva. Máme povinnosti, strach z neúspechu. No napriek tomu, že príde ťažké obdobie, výsmech aj neúspechy, je potrebné myslieť na svoj sen a pracovať na jeho dosiahnutí, nikdy sa nevzdávať a stále bojovať za to, čomu verím,” spomenul v angličtine všetkým študentom.

Záverečná diskusia sa niesla v duchu odstránenia vplyvu sociálnych médií na mladých ľudí, ktorí aj napriek možnostiam, ktoré majú, zostávajú pasívni.

“Začnite inovovať, obklopujte sa inšpiratívnymi nápadmi a ľuďmi, ale hlavne – buďte proaktívni,” odkazujú mladým študentom ľudia z Nowork.sk.

Aktívny poslucháči diskusie

Kompletná galéria fotiek z diskusie je na našej facebookovej stránke.

……………….
NOWORK.SK – je komunita nezávisle pracujúcich ľudí, ktorí nezdieľajú iba spoločný otvorený priestor, ale taktiež hodnoty, skúsenosti a nápady, ale využívajú synergický efekt, ktorý prináša koncentrácia talentovaných ľudí na jednom mieste.

Článok sme prebrali z Námestovo.info

Post Your Thoughts

Close

kontakt

Would you like to see our space before joining? Come and visit our coworking space. Please fill out the form and our manager will get back asap.